Kirjaudu portaaliin.

Poikkeusjärjestelyt

Kerhohuone

Kerhohuone on avoinna seuraavasti:
MA: 17.30 ->
KE, TO: 17.00 ->
LA, SU: 12.00 ->

Isäntä on avaamassa ovia yleensä n. 2 tuntia aloitusajasta, ota tämä huomioon kun saavut paikalle. Pelata voi pidempäänkin. Soita isännälle että pääset alaovesta sisään. Kerhohuoneen isäntien yhteystiedot

Kategoriat (Jutut)

Juttuarkisto

Fantasia- ja Scifi-pelit

Grand Fiwatic – lopulliset tulokset

Suurehko 3o hengen Warhammer-turnaus pelattiin Niittykummussa.

Pelit saatiin päätökseen, kolme parasta pelaajaa on palkittu. Parhaiten maalatun armeijan pokaalin nappasi Mikko Tuulio (oranssisävytteinen Empire), viisi parhaiten maalattua olivat todella upeita, ja toisetkin viisi olisi kehdannut vielä pöydälle nostaa aivan hyvin.

Kiitokset kaikille järkkäreille, sekä pelaajille !

Parhaiten maalatun armeijan palkinnon kanssa kelpaa hymyillä

Ja ylivoimainen turnausvoittaja kuvassa. Parhaat pelipisteet ja 13 maalauspinnaa ovat komea suoritus

Lopputulokset ( HUOM : maalauspinnat korjattu ! ) :

Pelipisteet Maalaus Total Armeija
Pyry Peitso 81 13 94 Vampire
Eetu Peltola 76 7 83 Vampire
Sebastian Selvarajan 72 7 79 Lizardmen
Kalle Mannonen 63 14 77 Empire
Timo Oravala 60 15 75 Lizardmen
Joonas Neva 69 4 73 WoC
Iridian Kiiskinen 65 4 69 Empire
Ville Valkama 51 15 66 Daemons
Antti Vierikko 50 14 64 High Elves
Oskari Holm 58 6 64 Dwarfs
Markus Paananen 50 12 62 Dark Elves
Jussi Tuurinkoski 53 8 61 Beastmen
Veeti Laine 49 12 61 Vampire
Teemu Kantola 48 11 59 Dark Elves
Samu Törrönen 52 6 58 Skaven
Teemu Kujala 43 14 57 Dark Elves
Olli-Pekka Värri 46 10 56 Daemons
Aatu Riuttamäki(la)  + Tuomas Hänninen(su) 51 4 55 Dwarfs / Wood Elves
Aleksi Laine 49 5 54 Dwarfs
Antti Häkli 46 6 52 Wood Elves
Ville Mannonen 47 4 51 O & G
Mika Baljaskin 46 4 50 Vampire
Mikko Tuulio 29 15 44 Empire
Sampo Saarinen 40 2 42 Vampire
Juuso Sipiläinen 41 0 41 Skaven
Timo Nevalainen 33 8 41 WoC
Jaakko Taavila 20 12 32 Skaven
Joel Leppänen 12 12 24 Dwarfs

Palautetta Turnauksesta :

Onko The Grand Fiwatic kaikkien aikojen paras turnaus :

  • Vastaajista Kyllä : 13, Ei : 6, EOS : 2

True Line of Sight ?

  • Vastaajista kannattajia 3, vastustajia 18

Otetaanko Kaaoskääpiöt mukaan seuraavaan turneeseen :

  • Kyllä vaan, sanoi 15 vastaajaa, 3 vastusti

Entäs Dog of Warit ?

  • Tottakai, tuumasi 14 vastaajaa, 4 vastusti

Sallitaanko spesiaalihahmot, tai spesiaaliloordit ?

  • Ei todellakaan, vastustajia 20, kannattajia 1

Paras pelikoko : 2400 pinnaa tuki 13, hajaäänet : 2000, 3000 ja 2000+

Skenaariot olivat :

  • OK, 12 vastaajaa
  • Nerokkaita 7 vastaajaa
  • Monimutkaisia, 1 vastaaja

Paras skenaario oli kolmonen (kentänneljännesten pito), 6 ääntä, kakkonen sai 4, ja ykkönen 2 ääntä

Muuta palautetta :

Hyvät yleisjärjestelyt
4 * Upeat maastot / Hienot maastot
Lisää !!!
Maalauspisteet!
Mieluiten armeijakohtaiset rajoitukset
Skenaariot oli tasapuolinen kokonaisuus
Maalausarvosteluissa tapahtui vääryyksiä (niinkuin aina)
Kaikki on toiminut vähintäänkin tarpeeksi hyvin
Järjestelyt toimi yleisesti ottaen hyvin
2 * Ruokatilaus oli jees
Edelleen sitä mieltä, että victory point säännöt on huonot
Tarvii makaronilaatikkoa
Seuraavaa järkkäämään

Näistä on aika helppo tehdä johtopäätöksiä seuraavaan turnaukseen :

  1. Seuraava turnaus kannattaa järjestää !
  2. Pelikoko on 2400 pinnaa
  3. Spesiaalihahmoja ei tule
  4. Kaaoskääpiöt ja Dog of Warit pääsevät kentälle
  5. True Line of  Sightia ei tulla näkemään

Viidennen kierroksen tulokset

  • Pyry Peitso – Joonas Neva     : 20-0
  • Eetu Peltola – Samu Törrönen     : 20-0
  • Kalle Mannonen – Ville Valkama     : 17-3
  • Timo Oravala – Sampo Saarinen     : 20-0
  • Aatu Riuttamäki – Mikko Tuulio     : 20-0
  • Markus Paananen – Sebastian Selvarajan     : 0-20
  • Veeti Laine – Oskari Holm     : 6-14
  • Aleksi Laine – Antti Vierikko     : 10-10
  • Teemu Kantola – Juuso Sipiläinen     : 14-6
  • Ville Mannonen – Mika Baljaskin     : 10-10
  • Olli-Pekka Värri – Iridian Kiiskinen     : 0-20
  • Teemu Kujala – Joel Leppänen     : 18-2
  • Timo Nevalainen – Jussi Tuurinkoski     : 0-20

Neljännen kierroksen tulokset

  • Eetu Peltola – Juuso Sipiläinen     : 20-0
  • Samu Törrönen – Markus Paananen     : 11-9
  • Kalle Mannonen – Sebastian Selvarajan     : 8-12
  • Olli-Pekka Värri – Timo Nevalainen     : 16-4
  • Oskari Holm – Pyry Peitso     : 1-19
  • Veeti Laine – Joonas Neva     : 0-20
  • Timo Oravala – Ville Valkama     : 6-14
  • Aleksi Laine – Mika Baljaskin     : 12-8
  • Ville Mannonen – Iridian Kiiskinen     : 6-14
  • Teemu Kantola – Antti Häkli     : 14-6
  • Aatu Riuttamäki – Sampo Saarinen     : 4-16
  • Mikko Tuulio – Joel Leppänen     : 20-0
  • Teemu Kujala – Antti Vierikko     : 4-16
  • Jaakko Taavila – Jussi Tuurinkoski     : 4-16

Kolmas kierros tulokset

  • Timo Nevalainen – Antti Häkli     : 14-6
  • Jaakko Taavila – Joel Leppänen     : 14-6
  • Timo Oravala – Mika Baljaskin     : 13-7
  • Ville Mannonen – Antti Vierikko     : 13-7
  • Teemu Kujala – Jussi Tuurinkoski     : 13-7
  • Markus Paananen – Pyry Peitso     : 9-11
  • Kalle Mannonen – Oskari Holm     : 8-12
  • Olli-Pekka Värri – Juuso Sipiläinen     : 8-12
  • Sebastian Selvarajan – Joonas Neva     : 7-13
  • Aleksi Laine – Ville Valkama     : 7-13
  • Eetu Peltola – Veeti Laine     : 6-14
  • Teemu Kantola – Iridian Kiiskinen     : 5-15
  • Aatu Riuttamäki – Samu Törrönen     : 3-17
  • Mikko Tuulio – Sampo Saarinen     : 2-18

Tilannekuvia ekalta päivältä :

Toinen kierros

  • Joonas Neva – Iridian Kiiskinen     : 20-0
  • Mika Baljaskin – Joel Leppänen     : 20-0
  • Ville Mannonen – Jaakko Taavila     : 18-2
  • Olli-Pekka Värri – Antti Vierikko     : 13-7
  • Aleksi Laine – Timo Nevalainen     : 12-8
  • Kalle Mannonen – Eetu Peltola     : 10-10
  • Veeti Laine – Pyry Peitso     : 9-11
  • Timo Oravala – Aatu Riuttamäki     : 8-12
  • Sampo Saarinen – Antti Häkli     : 6-14
  • Juuso Sipiläinen – Markus Paananen     : 4-16
  • Teemu Kujala – Samu Törrönen     : 3-17
  • Mikko Tuulio – Ville Valkama     : 3-17
  • Teemu Kantola – Sebastian Selvarajan     : 0-20
  • Jussi Tuurinkoski – Oskari Holm     : 0-20
Name                         Points    Army    Total    Difference1. Joonas Neva               36     0     36        02. Sebastian Selvarajan      33     0     33        03. Markus Paananen           32     0     32        04. Pyry Peitso               31     0     31        05. Oskari Holm               31     0     31        06. Kalle Mannonen            30     0     30        07. Eetu Peltola              30     0     30        08. Veeti Laine               29     0     29        09. Samu Törrönen             24     0     24        010. Aatu Riuttamäki           24     0     24        011. Juuso Sipiläinen          23     0     23        012. Olli-Pekka Värri          22     0     22        013. Timo Oravala              21     0     21        014. Mika Baljaskin            21     0     21        015. Ville Valkama             21     0     21        016. Aleksi Laine              20     0     20        017. Ville Mannonen            18     0     18        018. Antti Vierikko            17     0     17        019. Iridian Kiiskinen         16     0     16        020. Teemu Kantola             15     0     15        021. Timo Nevalainen           15     0     15        022. Antti Häkli               14     0     14        023. Jussi Tuurinkoski         10     0     10        024. Teemu Kujala              8     0     8        025. Mikko Tuulio              7     0     7        026. Sampo Saarinen            6     0     6        027. Joel Leppänen             4     0     4        028. Jaakko Taavila            2     0     2        0

Ensimmäinen kierros

  • Kalle Mannonen – Antti Häkli     : 20-0
  • Eetu Peltola – Jaakko Taavila     : 20-0
  • Juuso Sipiläinen – Mika Baljaskin: 19-1
  • Timo Oravala – Timo Nevalainen     : 13-7
  • Aatu Riuttamäki – Aleksi Laine     : 12-8
  • Antti Vierikko – Jussi Tuurinkoski: 10-10
  • Olli-Pekka Värri – Oskari Holm     : 9-11
  • Samu Törrönen – Sebastian Selvarajan : 7-13
  • Teemu Kujala – Teemu Kantola     : 5-15
  • Mikko Tuulio – Markus Paananen     : 4-16
  • Ville Valkama – Iridian Kiiskinen: 4-16
  • Joel Leppänen – Joonas Neva     : 4-16
  • Sampo Saarinen – Pyry Peitso     : 0-20
  • Ville Mannonen – Veeti Laine     : 0-20
Bookmark and Share

You must be logged in to post a comment.