Kirjaudu portaaliin.

Poikkeusjärjestelyt

Kerhohuone

Kerhohuone on avoinna seuraavasti:
MA: 17.30 ->
KE, TO: 17.00 ->
LA, SU: 12.00 ->

Isäntä on avaamassa ovia yleensä n. 2 tuntia aloitusajasta, ota tämä huomioon kun saavut paikalle. Pelata voi pidempäänkin. Soita isännälle että pääset alaovesta sisään. Kerhohuoneen isäntien yhteystiedot

Kategoriat (Jutut)

Juttuarkisto

Fantasia- ja Scifi-pelit

Ropecon 2011 Warhammer Fantasy -turnauksen lopulliset tulokset ja kuvat

Suomen kovatasoisimman turnauksen lopulliset tulokset, väliaikatiedot ja kuvat.

Ekan päivän setuppia :

.

.

.

.

.

.

 

Ensimmäisen kierroksen tulokset

Pelit ekakierroksella :

1.:(14)    Arno Laine – Ville Mannonen     : 20-0     (0-0)
2.:( 3)    Jupi Pääkkönen – Mika Baljaskin     : 20-0     (0-0)
3.:(12)    Mikko Kivistö – Vara Pelaaja     : 20-0     (0-0)
4.:( 8)    Eetu Peltola – Sami Ruuskanen     : 20-0     (0-0)
5.:(16)    Antti Häkli – Teemu Hakonen     : 20-0     (0-0)
6.:(18)    Ville Salonen – Ville Virtanen     : 20-0     (0-0)
7.:(15)    Marko Haatio – Mikko Marttila     : 18-2     (0-0)
8.:( 5)    Eetu Jokinen – Lasse Kuikka     : 17-3     (0-0)
9.:( 1)    Jouni Mikkola – Otto Kylänlahti     : 16-4     (0-0)
10.:( 9)    Juha Sydänmaa – Matti Föhr     : 15-5     (0-0)
11.:( 7)    Iridian Kiiskinen – Sami Järvinen     : 12-8     (0-0)
12.:( 6)    Joonas Neva – Juuso Sipiläinen     : 11-9     (0-0)
13.:(22)    Herman Mäenalanen – Juuso Lähdekorpi     : 10-10     (0-0)
14.:(13)    Miika Remahl – Mikael Siirtola     : 10-10     (0-0)
15.:(19)    Petri Haverinen – Sebastian Selvarajan     : 8-12     (0-0)
16.:(20)    Kalle Mannonen – Pyry Peitso     : 6-14     (0-0)
17.:(11)    Piia Forsblom – Vili Auvinen     : 5-15     (0-0)
18.:(21)    Olli Katila – Teemu Kantola     : 4-16     (0-0)
19.:( 4)    Alfons Mikkanen – Alfons Mikkanen     : 0-0     (0-0)
20.:(10)    Petteri Ihalainen – Ville Nevalainen     : 0-20     (0-0)
23.:    Andreas Homberg – Veeti Laine     : 0-20     (0-0)
25.:    Eemeli Ahvenniemi – Tuomas Hänninen     : 0-20     (0-0)

Ei pelannut : Mikko Kivistö

Pistetilanne ekapelin jälkeen :

Name                         Points    Army    Total    Difference
1. Antti Häkli               20     0     20        0
Wood Elves
2. Veeti Laine               20     0     20        0
Ogre Kingdom
3. Ville Salonen             20     0     20        0
Daemons
4. Tuomas Hänninen           20     0     20        0
Wood Elves
5. Eetu Peltola              20     0     20        0
Vampire Counts
6. Ville Nevalainen          20     0     20        0
Daemons
7. Arno Laine                20     0     20        0
Bretonnia
8. Mikko Kivistö             20     0     20        0
Skaven
9. Jupi Pääkkönen            20     0     20        0
Dark Elves
10. Marko Haatio              18     0     18        0
High Elves
11. Eetu Jokinen              17     0     17        0
Orcs
12. Teemu Kantola             16     0     16        0
Dark Elves
13. Jouni Mikkola             16     0     16        0
Empire
14. Vili Auvinen              15     0     15        0
Tomb Kings
15. Juha Sydänmaa             15     0     15        0
Lizardmen
16. Pyry Peitso               14     0     14        0
Vampire Counts
17. Sebastian Selvarajan      12     0     12        0
Lizardmen
18. Iridian Kiiskinen         12     0     12        0
Empire
19. Joonas Neva               11     0     11        0
Vampire Counts
20. Juuso Lähdekorpi          10     0     10        0
Skaven
21. Miika Remahl              10     0     10        0
Warriors of Chais
22. Mikael Siirtola           10     0     10        0
Bretonnia
23. Herman Mäenalanen         10     0     10        0
Dark Elves
24. Juuso Sipiläinen          9     0     9        0
Vampire Counts
25. Sami Järvinen             8     0     8        0
Warriors of Chais
26. Petri Haverinen           8     0     8        0
High Elves
27. Kalle Mannonen            6     0     6        0
Empire
28. Matti Föhr                5     0     5        0
Daemons
29. Piia Forsblom             5     0     5        0
Lizardmen
30. Olli Katila               4     0     4        0
Orcs
31. Otto Kylänlahti           4     0     4        0
Dwarfs
32. Lasse Kuikka              3     0     3        0
Tomb Kings
33. Mikko Marttila            2     0     2        0
Skaven
34. Teemu Hakonen             0     0     0        0
Warriors of Chais
35. Sami Ruuskanen            0     0     0        0
Dark Elves
36. Ville Mannonen            0     0     0        0
Orcs
37. Mika Baljaskin            0     0     0        0
Vampire Counts
38. Eemeli Ahvenniemi         0     0     0        0
Beatmen
39. Ville Virtanen            0     0     0        0
Dwarfs
40. Petteri Ihalainen         0     0     0        0
Wood Elves
41. Andreas Homberg           0     0     0        0
Vampire Counts

Toisen kierroksen tulokset

1.:(14)    Tuomas Hänninen – Veeti Laine     : 20-0     (0-0)
2.:( 3)    Antti Häkli – Mikko Kivistö     : 20-0     (0-0)
3.:(12)    Pyry Peitso – Vili Auvinen     : 20-0     (0-0)
4.:( 8)    Eetu Jokinen – Jouni Mikkola     : 6-14     (0-0)
5.:(16)    Mikael Siirtola – Juuso Sipiläinen     : 20-0     (0-0)
6.:(18)    Marko Haatio – Ville Salonen     : 12-8     (0-0)
7.:(15)    Juha Sydänmaa – Teemu Kantola     : 12-8     (0-0)
8.:( 5)    Eetu Peltola – Jupi Pääkkönen     : 7-13     (0-0)
9.:( 1)    Iridian Kiiskinen – Sebastian Selvarajan     : 15-5     (0-0) – ARVIO
10.:( 9)    Petri Haverinen – Sami Järvinen     : 17-3     (0-0)
11.:( 7)    Olli Katila – Piia Forsblom     : 20-0     (0-0)
12.:( 6)    Arno Laine – Ville Nevalainen     : 4-16     (0-0)
13.:(22)    Juuso Lähdekorpi – Miika Remahl     : 14-6     (0-0)
14.:(13)    Lasse Kuikka – Otto Kylänlahti     : 20-0     (0-0)
15.:(19)    Kalle Mannonen – Matti Föhr     : 17-3     (0-0)
16.:(20)    Sami Ruuskanen – Vara Pelaaja     : 20-0     (0-0)
17.:(11)    Herman Mäenalanen – Joonas Neva     : 4-16     (0-0)
18.:(21)    Mikko Marttila – Ville Virtanen     : 5-15     (0-0)
19.:( 4)    Eemeli Ahvenniemi – Mika Baljaskin     : 5-15     (0-0)
21.:(17)    Andreas Homberg – Teemu Hakonen     : 0-20     (0-0)
25.:    Petteri Ihalainen – Ville Mannonen     : 0-20     (0-0)

Ei pelannut : Sami Ruuskanen

Tilanne ekan päivän jälkeen

Tilanne, jossa yhden pelin tulos (Iridian vs Sebastian on seitsemän tunnin pelin jälkeen ARVIOIDUSSA TILASSA)  :

Name                         Points    Army    Total    Difference
1. Tuomas Hänninen           40     0     40        0
Wood Elves
2. Antti Häkli               40     0     40        0
Wood Elves
3. Ville Nevalainen          36     0     36        0
Daemons
4. Pyry Peitso               34     0     34        0
Vampire Counts
5. Jupi Pääkkönen            33     0     33        0
Dark Elves
6. Eetu Jokinen              31     0     31        0
Orcs
7. Mikael Siirtola           30     0     30        0
Bretonnia
8. Marko Haatio              30     0     30        0
High Elves
9. Ville Salonen             28     0     28        0
Daemons
10. Juha Sydänmaa             27     0     27        0
Lizardmen
11. Eetu Peltola              27     0     27        0
Vampire Counts
12. Joonas Neva               27     0     27        0
Vampire Counts
13. Iridian Kiiskinen         27     0     27        0
Empire
14. Petri Haverinen           25     0     25        0
High Elves
15. Olli Katila               24     0     24        0
Orcs
16. Arno Laine                24     0     24        0
Bretonnia
17. Juuso Lähdekorpi          24     0     24        0
Skaven
18. Teemu Kantola             24     0     24        0
Dark Elves
19. Lasse Kuikka              23     0     23        0
Tomb Kings
20. Kalle Mannonen            23     0     23        0
Empire
21. Jouni Mikkola             22     0     22        0
Empire
22. Sami Ruuskanen            20     0     20        0
Dark Elves
23. Ville Mannonen            20     0     20        0
Orcs
24. Veeti Laine               20     0     20        0
Ogre Kingdom
25. Teemu Hakonen             20     0     20        0
Warriors of Chais
26. Mikko Kivistö             20     0     20        0
Skaven
27. Sebastian Selvarajan      17     0     17        0
Lizardmen
28. Miika Remahl              16     0     16        0
Warriors of Chais
29. Vili Auvinen              15     0     15        0
Tomb Kings
30. Ville Virtanen            15     0     15        0
Dwarfs
31. Mika Baljaskin            15     0     15        0
Vampire Counts
32. Herman Mäenalanen         14     0     14        0
Dark Elves
33. Sami Järvinen             11     0     11        0
Warriors of Chais
34. Juuso Sipiläinen          9     0     9        0
Vampire Counts
35. Matti Föhr                8     0     8        0
Daemons
36. Mikko Marttila            7     0     7        0
Skaven
37. Eemeli Ahvenniemi         5     0     5        0
Beatmen
38. Piia Forsblom             5     0     5        0
Lizardmen
39. Otto Kylänlahti           4     0     4        0
Dwarfs
41. Andreas Homberg           0     0     0        0
Vampire Counts

Kolmannen pelin tulokset

( Tähän tuli muutamia paritusmuutoksia, eli ihan kaikki peliparit eivät ole tämän mukaiset )

1.:(21)    Antti Häkli – Pyry Peitso     : 12-8     (0-0)
2.:(17)    Eetu Peltola – Juha Sydänmaa     : 20-0     (0-0)
3.:( 1)    Jouni Mikkola – Teemu Hakonen     : 20-0     (0-0)
4.:(11)    Ville Mannonen – Sami Ruuskanen     : 20-0     (0-0)
5.:( 8)    Joonas Neva – Ville Salonen     : 9-11     (0-0)
6.:( 4)    Iridian Kiiskinen – Petri Haverinen     : 10-10     (0-0)
7.:( 7)    Marko Haatio – Mikael Siirtola     : 4-16     (0-0)
8.:(19)    Arno Laine – Teemu Kantola     : 10-10     (0-0)
9.:(18)    Juuso Lähdekorpi – Olli Katila     : 10-10     (0-0)
10.:( 5)    Jupi Pääkkönen – Tuomas Hänninen     : 0-0     (0-0)
11.:(20)    Eetu Jokinen – Ville Nevalainen     : 0-20     (0-0)
12.:(16)    Miika Remahl – Sebastian Selvarajan     : 11-9     (0-0)
13.:( 2)    Herman Mäenalanen – Sami Järvinen     : 11-9     (0-0)
14.:(12)    Kalle Mannonen – Lasse Kuikka     : 0-20     (0-0)
15.:(15)    Eemeli Ahvenniemi – Otto Kylänlahti     : 17-3     (0-0)
16.:(22)    Mikko Kivistö – Veeti Laine     : 0-20     (0-0)
17.:(14)    Mika Baljaskin – Ville Virtanen     : 0-20     (0-0)
19.:( 3)    Mikko Marttila – Piia Forsblom     : 5-15     (0-0)
20.:( 6)    Matti Föhr – Juuso Sipiläinen     : 0-20     (0-0)
21.:(13)    Andreas Homberg – Petteri Ihalainen     : 8-12     (0-0)

Neljännen pelin tulokset

( Tähän tuli muutamia paritusmuutoksia jotka on paperilla jossain, eli ihan kaikki peliparit eivät ole tämän mukaiset )

1.:(21)    Eetu Peltola – Lasse Kuikka     : 18-2     (0-0)
2.:(17)    Antti Häkli – Mikael Siirtola     : 9-11     (0-0)
3.:( 1)    Juuso Lähdekorpi – Juuso Sipiläinen     : 16-4     (0-0)
4.:(11)    Iridian Kiiskinen – Ville Nevalainen     : 11-9     (0-0)
5.:( 8)    Pyry Peitso – Ville Mannonen     : 0-20     (0-0)
6.:( 4)    Jouni Mikkola – Veeti Laine     : 0-20     (0-0)
7.:( 7)    Tuomas Hänninen – Ville Salonen     : 0-20     (0-0)
8.:(19)    Marko Haatio – Teemu Kantola     : 5-15     (0-0)
9.:(18)    Joonas Neva – Petri Haverinen     : 0-20     (0-0)
10.:( 5)    Herman Mäenalanen – Sebastian Selvarajan     : 11-9     (0-0)
11.:(20)    Juha Sydänmaa – Petteri Ihalainen     : 9-11     (0-0)
12.:(16)    Arno Laine – Ville Virtanen     : 1-19     (0-0)
13.:( 2)    Mika Baljaskin – Mikko Marttila     : 20-0     (0-0)
14.:(12)    Eetu Jokinen – Jupi Pääkkönen     : 0-20     (0-0)
15.:(15)    Eemeli Ahvenniemi – Mikko Kivistö     : 8-12     (0-0)
16.:(22)    Miika Remahl – Olli Katila     : 3-17     (0-0)
17.:(14)    Sami Ruuskanen – Sami Ruuskanen     : 0-0     (0-0)
18.:(10)    Piia Forsblom – Sami Järvinen     : 0-20     (0-0)
19.:( 3)    Andreas Homberg – Kalle Mannonen     : 9-11     (0-0)
21.:(13)    Otto Kylänlahti – Teemu Hakonen     : 2-18     (0-0)

 

Kakkospäivän tilannekuvia

 

Täysi hälinä ja kuhina päällä

Kuten näkyy, Conissa on muitakin pelejä menossa samaan aikaan

ETC tiimin kapteeni rottailemassa

ETC tiimin kapteeni rottailemassa

 

Kolme yhtä vastaan, ja silti Bretit otti voiton. Kuvan nuorisolle meni kolmos ja kutossija, muutenkin kärkikymmenikössä oli teinienergia valttia

 

Pelipisteet, ja armeijat :

 

Name                         Points    Army    Total    Difference
1. Eetu Peltola              65     0     65        0
Vampire Counts
2. Ville Nevalainen          65     0     65        0
Daemons
3. Antti Häkli               61     0     61        0
Wood Elves
4. Ville Mannonen            60     0     60        0
Orcs
5. Veeti Laine               60     0     60        0
Ogre Kingdom
6. Ville Salonen             59     0     59        0
Daemons
7. Mikael Siirtola           57     0     57        0
Bretonnia
8. Petri Haverinen           55     0     55        0
High Elves
9. Ville Virtanen            54     0     54        0
Dwarfs
10. Jupi Pääkkönen            53     0     53        0
Dark Elves
11. Olli Katila               51     0     51        0
Orcs
12. Juuso Lähdekorpi          50     0     50        0
Skaven
13. Teemu Kantola             49     0     49        0
Dark Elves
14. Iridian Kiiskinen         46     0     46        0
Empire
15. Lasse Kuikka              45     0     45        0
Tomb Kings
16. Jouni Mikkola             42     0     42        0
Empire
17. Pyry Peitso               42     0     42        0
Vampire Counts
18. Tuomas Hänninen           40     0     40        0
Wood Elves
19. Sami Järvinen             40     0     40        0
Warriors of Chais
20. Marko Haatio              39     0     39        0
High Elves
21. Teemu Hakonen             38     0     38        0
Warriors of Chais
22. Sebastian Selvarajan      37     0     37        0
Lizardmen
23. Joonas Neva               36     0     36        0
Vampire Counts
24. Herman Mäenalanen         36     0     36        0
Dark Elves
25. Juha Sydänmaa             36     0     36        0
Lizardmen
26. Arno Laine                35     0     35        0
Bretonnia
27. Mika Baljaskin            35     0     35        0
Vampire Counts
28. Kalle Mannonen            34     0     34        0
Empire
29. Juuso Sipiläinen          33     0     33        0
Vampire Counts
30. Mikko Kivistö             32     0     32        0
Skaven
31. Eetu Jokinen              31     0     31        0
Orcs
32. Miika Remahl              30     0     30        0
Warriors of Chais
33. Eemeli Ahvenniemi         30     0     30        0
Beatmen
34. Petteri Ihalainen         23     0     23        0
Wood Elves
35. Sami Ruuskanen            20     0     20        0
Dark Elves
36. Piia Forsblom             20     0     20        0
Lizardmen
37. Andreas Homberg           17     0     17        0
Vampire Counts
38. Vili Auvinen              15     0     15        0
Tomb Kings
39. Mikko Marttila            12     0     12        0
Skaven
40. Otto Kylänlahti           9     0     9        0
Dwarfs

Lopputulokset :

Overall Firstname Lastname Army Battle Raw Battle Rank List Raw Paint Raw Overall Raw
1 Ville Nevalainen Daemons 65 1 2 5 72
2 Eetu Peltola Vampire C ounts 65 1 2 4 71
3 Veeti Laine Ogre Kingdom 60 4 2 6 68
4 Ville Salonen Daemons 59 6 2 6 67
5 Antti Häkli Wood Elves 61 3 2 3 66
6 Ville Mannonen Orcs & Goblins 60 4 2 3 65
7 Ville Virtanen Dwarfs 54 9 2 6 62
8 Petri Haverinen High Elves 55 8 2 4 61
9 Juha Pääkkönen Dark Elves 53 10 2 3 58
9 Jouni Mikkola Empire 50 12 2 6 58
11 Olli Katila Orcs & Goblins 51 11 2 2 55
12 Juuso Lähdekorpi Skaven 50 12 2 2 54
12 Teemu Kantola Dark Elves 49 14 2 3 54
14 Mikael Siirtola Bretonnia 57 7 2 -6 53
15 Iridian Kiiskinen Empire 46 15 2 3 51
16 Pyry Peitso Vampire C ounts 42 17 2 5 49
17 Lasse Kuikka Tomb Kings 45 16 -2 5 48
18 Sami Järvinen Warriors of Chaos 40 18 2 5 47
19 Marko Haatio High Elves 39 20 2 5 46
19 Tuomas Hänninen Wood Elves 40 18 2 4 46
21 Herman Mäenalanen Dark Elves 36 23 2 6 44
22 Teemu Hakonen Warriors of Chaos 38 21 2 2 42
23 Arno Laine Bretonnia 35 26 2 4 41
23 Juha Sydänmaa Lizardmen 36 23 2 3 41
23 Mika Baljaskin Vampire C ounts 35 26 2 4 41
26 Kalle Mannonen Empire 34 28 2 4 40
27 Mikko Kivistö Skaven 32 30 2 4 38
28 Sebastian Selvarajan Lizardmen 37 22 -2 2 37
29 Joonas Neva Vampire C ounts 36 23 -2 2 36
30 Juuso Sipiläinen Vampire C ounts 33 29 -2 4 35
31 Eemeli Ahvenniemi Beastmen 30 31 2 1 33
31 Miika Remahl Warriors of Chaos 30 31 -2 5 33
33 Eetu Jokinen Orcs & Goblins 23 33 2 6 31
34 Petteri Ihalainen Wood Elves 23 33 2 2 27
35 Piia Forsblom Lizardmen 20 35 2 3 25
36 Andreas Holmberg Vampire C ounts 17 37 2 5 24
37 Vili Auvinen Tomb Kings 15 38 2 6 23
38 Sami Ruuskanen Dark Elves 20 35 -2 1 19
39 Mikko Marttila Skaven 12 39 2 4 18
40 Matti Föhr Daemons 8 41 2 5 15
41 Otto Kylänlahti Dwarfs 9 40 2 -6 5

Palkinnot :

Paras armeija (pelaajien äänestämänä, neljästä tuomarien suosikista ) : Herman Mäenalanen ( ja voittoisat tontut)

 

Voittaja : Ville Nevalainen – Daemons

Kakkonen : Eetu Peltola – Vampire Counts

Kolmonen : Veeti Laine (ja Veetin Ogret)

Kuvia (muista) parhaista armeijoista :

Ville Salosen Daemonit

Salosen lettereitä

Hermannin Tuhmat Haltiat

Jounin Empire

Jounin Empire

 

Huomaa erityisesti Jounin Empiren silmämunat

 

Ja järkkärin turinat

On se aika erilaista järjestää turnausta Ropeconissa kuin omissa tiloissa. Hyvänä puolena on se, ettei pöytiä tarvinnut kuskata paikalle, eli ainoastaan matot ja maastot. Toisaalta ei päässyt pistämään paikkoja kuntoon edellisenä päivänä niin kuin yleensä. Turnausta varten tuli askarreltua melkonen määrä kukkuloita, lampia ja rakennuksia, eli taas on edellytykset tehdä seuraavaa turnausta paremmat. Tässä turnauksessa kaikki muu kama oli omaa, paitsi fantsun puut, ja muutama matto, eli aika hyvin saatiin 22 pöytää pystyyn.

Turnaus tällaisessa avoimessa tilassa, missä lisäksi aina joku määrä pelaajia pyrähtääkin muihin harrastuksiin välillä tuo vähän haastetta tulosten ja paritusten ja aikataulujen koossa pitämiseen, lisäksi 40K turnauksen huomiointi vähän kiristi vikan pelin aikataulua. Kaman roudaus 40K turnauksen alta, ja samanaikainen kahden turnauksen järkkärien pörräys sekä 40K pelaajien ilmestyminen ilmoittautumaan toivat vähän häslinkiä ja ruuhaa turnauksen loppuun.

Ekan päivän osalta vikan pelin pystyi antaa venyä, mutta kahden ekan pelin välissä olisi voinut olla hyvin tauko, eli eka peli olisi pitänyt yksinkertaisesti aloittaa tunti aikaisemmin.

Aika loppui kesken parissa asiassa : maalausarvostelu jäi osittain pistokokeiksi, eli mentiin pääosin pelaajien oman maalausarvioinnin mukaan, koska ne näyttivät vastaavan erittäin hyvin omiakin käsityksiämme, joitain pisteitä nostettiin vähän. Listojen arviointi käytiin läpi, ja käytännössä kaikki, jotka olivat listansa koneella tehneet saivat plussat, käsin kirjoitettuja rokotettiin, vaikka ne enimmäkseen olivat muuten oikein. Näistä olisi tarkemmin asiaa ajatellen voinut osalla antaa mieluummin vaikka nollan kuin -2, mutta kaikessa häslingissä ei vaan aina pää toimi.

Tämän kokoisen turnauksen järjestäminen ja pelaaminen samaan on vähän turhan työlästä, molemmat kärsivät. Hämmästyttävän iso ero tässä oli verrattuna 30 hengen turnauksiin, johtui ehkä myös vähän kireämmästä aikataulusta.

Uutta turnausta tulee taas joskus.

Bookmark and Share

2 comments to Ropecon 2011 Warhammer Fantasy -turnauksen lopulliset tulokset ja kuvat

You must be logged in to post a comment.