Kirjaudu portaaliin.

Poikkeusjärjestelyt

Kerhohuone

Kerhohuone on avoinna seuraavasti:
MA: 17.30 ->
KE, TO: 17.00 ->
LA, SU: 12.00 ->

Isäntä on avaamassa ovia yleensä n. 2 tuntia aloitusajasta, ota tämä huomioon kun saavut paikalle. Pelata voi pidempäänkin. Soita isännälle että pääset alaovesta sisään. Kerhohuoneen isäntien yhteystiedot

Kategoriat (Jutut)

Juttuarkisto

Fantasia- ja Scifi-pelit

Warhammer 40K Major tournament #2 tulospalvelu

Sota alkaa, nopat lentävät, tulosta tulee. Kaikki tämä lähes reaaliaikaisesti kaikilla tärkeimmillä valtakunnallisilla uutiskanavilla. Kuten noppakerhon sivuilla.

Kuvia valmistautumisesta :

Eka kierroksen kuvia :

Toisen ja kolmannen kierroksen pelien kuvia :

Kakkospäivän tilannekuvia

Turnauksen voittaja-armeija

Partojen pärinää

Toinen xenos armeija, Juuson Nidit

 

Tarkkaa pelaamista

Talebanien asema

Ja Jenkeillä on jo tähtäin asetettu

Miehiä peliensä äärellä

 

Menestys vaatii tiukan keskittymisen ja mentaaliharjoittelun

 

Joo, kyllä tää niinku näkee ampuu ton…

 

Parhaiten maalattu armeija -palkinto

 

Paras paskalla codexilla pelaaja

 

Ja pääpystin ja hienon Star Wars pytyn vei Örkit 

Pelit, ensimmäinen kierros :

1.:(10)    Antti Vaittinen – Juuso Lähdekorpi     : 10-0     (0-0)
2.:(12)    Petri Immonen – Miika Kalliokari     : 10-0     (0-0)
3.:( 8)    Henri Simelius – Olli Ormio     : 9-1     (0-0)
4.:( 7)    Joakim Isaksson – Anton Patrikainen     : 8-2     (0-0)
5.:( 2)    Tuomas Hänninen – Jukka Halme     : 7-3     (0-0)
6.:(11)    Jesse Nurminen – Teemu Valve     : 6-4     (0-0)
7.:(13)    Roni Landgren – Joonas Neva     : 6-4     (0-0)
8.:( 4)    Sami Tiainen – Oskari Holm     : 5-5     (0-0)
9.:( 1)    Juhani Seppälä – Björn Söderström     : 4-6     (0-0)
10.:( 9)    Kalle Mannonen – Tapani Rontu     : 4-6     (0-0)
11.:( 3)    Pekka Koskivirta – Jouni Haavisto     : 3-7     (0-0)
12.:(14)    Touko Kästämä – Aleksi Meuronen     : 0-10     (0-0)
13.:( 6)    Mika Baljaskin – Tuukka Rantanen     : 0-10     (0-0)

Pelit, toinen kierros :

1.:( 7)    Petri Immonen – Tuukka Rantanen     : 14-6     (0-0)
2.:(11)    Olli Ormio – Anton Patrikainen     : 20-0     (0-0)
3.:(14)    Mika Baljaskin – Vara Pelaaja     : 20-0     (0-0)
4.:( 3)    Aleksi Meuronen – Antti Vaittinen     : 10-10     (0-0)
5.:(15)    Joonas Neva – Teemu Valve     : 15-5     (0-0)
6.:( 4)    Roni Landgren – Björn Söderström     : 10-10     (0-0)
7.:( 5)    Joakim Isaksson – Henri Simelius     : 7-13     (0-0)
8.:(13)    Juhani Seppälä – Sami Tiainen     : 10-10     (0-0)
9.:(12)    Jukka Halme – Pekka Koskivirta     : 8-12     (0-0)
10.:( 6)    Kalle Mannonen – Oskari Holm     : 5-15     (0-0)
11.:( 1)    Touko Kästämä – Juho Klemola     : 8-12     (0-0)
12.:( 8)    Tapani Rontu – Jesse Nurminen     : 2-18     (0-0)
13.:( 9)    Miika Kalliokari – Juuso Lähdekorpi     : 7-13     (0-0)
14.:(10)    Tuomas Hänninen – Jouni Haavisto     : 0-20     (0-0)

Pelit, kolmas kierros :

1.:( 2)    Roni Landgren – Tuukka Rantanen     : 19-1     (0-0)
2.:(11)    Mika Baljaskin – Olli Ormio     : 11-9     (0-0)
3.:(13)    Petri Immonen – Jouni Haavisto     : 5-15     (0-0)
4.:( 4)    Touko Kästämä – Tapani Rontu     : 20-0     (0-0)
5.:( 5)    Oskari Holm – Antti Vaittinen     : 7-13     (0-0)
6.:(10)    Henri Simelius – Jesse Nurminen     : 5-15     (0-0)
7.:( 1)    Joonas Neva – Aleksi Meuronen     : 7-13     (0-0)
8.:( 9)    Anton Patrikainen – Vara Pelaaja     : 20-0     (0-0)
9.:( 6)    Kalle Mannonen – Teemu Valve     : 10-10     (0-0)
10.:( 7)    Jukka Halme – Juho Klemola     : 8-12     (0-0)
11.:(14)    Sami Tiainen – Pekka Koskivirta     : 4-16     (0-0)
12.:( 3)    Joakim Isaksson – Björn Söderström     : 3-17     (0-0)
13.:(12)    Juhani Seppälä – Juuso Lähdekorpi     : 3-17     (0-0)
14.:( 8)    Tuomas Hänninen – Miika Kalliokari     : 4-16     (0-0)

Tilanne ensimmäisen päivän jälkeen :

Name                      Points    Army    Total    Difference
1. Jouni Haavisto         42     0     42        0
Orks
2. Jesse Nurminen         39     0     39        0
Grey Knights
3. Roni Landgren          35     0     35        0
Dark Angels
4. Aleksi Meuronen        33     0     33        0
Space Wolves
5. Björn Söderström       33     0     33        0
CSM
6. Antti Vaittinen        33     0     33        0
Space Wolves
7. Mika Baljaskin         31     0     31        0
CSM
8. Pekka Koskivirta       31     0     31        0
Space Marines
9. Juuso Lähdekorpi       30     0     30        0
Tyranids
10. Olli Ormio             30     0     30        0
Space Wolves
11. Petri Immonen          29     0     29        0
Iron Warriors
12. Touko Kästämä          28     0     28        0
Imperial Guard
13. Henri Simelius         27     0     27        0
Grey Knights
14. Oskari Holm            27     0     27        0
Space Marines
15. Joonas Neva            26     0     26        0
Imperial Guard
16. Juho Klemola           24     0     24        0

17. Miika Kalliokari       23     0     23        0
Blood Angels
18. Anton Patrikainen      22     0     22        0
Black Templar
19. Jukka Halme            19     0     19        0
Black Templar
20. Sami Tiainen           19     0     19        0
Grey Knights
21. Teemu Valve            19     0     19        0
Space Marines
22. Kalle Mannonen         19     0     19        0
Grey Knights
23. Joakim Isaksson        18     0     18        0
Space Wolves
24. Tuukka Rantanen        17     0     17        0
Imperial Guard
25. Juhani Seppälä         17     0     17        0
CSM
26. Tuomas Hänninen        11     0     11        0
Dark Angels
27. Tapani Rontu           8     0     8        0
CSM

Neloskierroksen pelit :

1.:    Jouni Haavisto – Jesse Nurminen     : 10-10     (0-0)
2.:    Roni Landgren – Aleksi Meuronen     : 9-11     (0-0)
3.:    Björn Söderström – Antti Vaittinen     : 13-7     (0-0)
4.:    Mika Baljaskin – Pekka Koskivirta     : 13-7     (0-0)
5.:    Touko Kästämä – Petri Immonen     : 10-10     (0-0)
6.:    Kalle Mannonen – Tuukka Rantanen     : 20-0     (0-0)
7.:    Sami Tiainen – Jukka Halme     : 17-3     (0-0)
8.:    Olli Ormio – Juuso Lähdekorpi     : 7-13     (0-0)
9.:    Henri Simelius – Oskari Holm     : 7-13     (0-0)
10.:    Tuukka Rantanen – Anton Patrikainen     : 10-10     (0-0)
11.:    Joonas Neva – Juho Klemola     : 0-20     (0-0)
12.:    Tapani Rontu – Vara Pelaaja     : 20-0     (0-0)
13.:    Joakim Isaksson – Teemu Valve     : 3-17     (0-0)
14.:    Tuomas Hänninen – Juhani Seppälä     : 7-13     (0-0)

Vitoskierroksen pelit :

1.:    Henri Simelius – Sami Tiainen     : 20-0     (0-0)
2.:    Mika Baljaskin – Juuso Lähdekorpi     : 11-9     (0-0)
3.:    Petri Immonen – Oskari Holm     : 10-10     (0-0)
4.:    Roni Landgren – Jesse Nurminen     : 4-16     (0-0)
5.:    Björn Söderström – Jouni Haavisto     : 3-17     (0-0)
6.:    Olli Ormio – Teemu Valve     : 12-8     (0-0)
7.:    Aleksi Meuronen – Juho Klemola     : 0-20     (0-0)
8.:    Kalle Mannonen – Antti Vaittinen     : 7-13     (0-0)
9.:    Juhani Seppälä – Anton Patrikainen     : 9-11     (0-0)
10.:    Tuomas Hänninen – Vara Pelaaja     : 20-0     (0-0)
11.:    Touko Kästämä – Pekka Koskivirta     : 0-20     (0-0)
12.:    Tapani Rontu – Tuukka Rantanen     : 10-10     (0-0)
13.:    Joakim Isaksson – Jukka Halme     : 13-7     (0-0)
14.:    Miika Kalliokari – Joonas Neva     : 0-20     (0-0)

Lopulliset pisteet, maalauspinnat mukana :

Name                      Points    Army    Total    Difference
1. Jouni Haavisto         69     4     73        0
Orks
2. Jesse Nurminen         65     3     68        0
Grey Knights
3. Juho Klemola           64     3     67        0

4. Pekka Koskivirta       58     4     62        0
Space Marines
5. Antti Vaittinen        53     5     58        0
Space Wolves
6. Henri Simelius         54     4     58        0
Grey Knights
7. Mika Baljaskin         55     2     57        0
CSM
8. Juuso Lähdekorpi       52     3     55        0
Tyranids
9. Petri Immonen          49     6     55        0
Iron Warriors
10. Roni Landgren          48     5     53        0
Blood Angels
11. Björn Söderström       49     3     52        0
CSM
12. Oskari Holm            50     2     52        0
Space Marines
13. Teemu Valve            44     7     51        0
Space Wolves
14. Olli Ormio             49     2     51        0
Space Wolves
15. Joonas Neva            46     5     51        0
Imperial Guard
16. Aleksi Meuronen        44     6     50        0
Space Wolves
17. Kalle Mannonen         46     3     49        0
Grey Knights
18. Anton Patrikainen      43     3     46        0
Black Templar
19. Juhani Seppälä         39     6     45        0
CSM
20. Tuomas Hänninen        38     5     43        0
Dark Angels
21. Touko Kästämä          38     5     43        0
Imperial Guard
22. Tuukka Rantanen        37     6     43        0
Imperial Guard
23. Tapani Rontu           38     3     41        0
CSM
24. Sami Tiainen           36     3     39        0
Grey Knights
25. Joakim Isaksson        34     4     38        0
Space Wolves
26. Jukka Halme            29     3     32        0
Black Templar
27. Miika Kalliokari       23     3     26        0
Blood Angels

Kuvia parhaasta armeijasta :

Paras armeija oli siis Teemu Valveen Avaruushukat, tässä hiukan näytteitä :

 

1.:(10)    Antti Vaittinen – Juuso Lähdekorpi     : 10-0     (0-0)
2.:(12)    Petri Immonen – Miika Kalliokari     : 10-0     (0-0)
3.:( 8)    Henri Simelius – Olli Ormio     : 9-1     (0-0)
4.:( 7)    Joakim Isaksson – Anton Patrikainen     : 8-2     (0-0)
5.:( 2)    Tuomas Hänninen – Jukka Halme     : 7-3     (0-0)
6.:(11)    Jesse Nurminen – Teemu Valve     : 6-4     (0-0)
7.:(13)    Roni Landgren – Joonas Neva     : 6-4     (0-0)
8.:( 4)    Sami Tiainen – Oskari Holm     : 5-5     (0-0)
9.:( 1)    Juhani Seppälä – Tapani Rontu     : 4-6     (0-0)
10.:( 9)    Kalle Mannonen – Sami Tiainen     : 4-5     (0-0)
11.:( 3)    Pekka Koskivirta – Jouni Haavisto     : 3-7     (0-0)
12.:(14)    Touko Kästämä – Aleksi Meuronen     : 0-10     (0-0)
13.:( 6)    Mika Baljaskin – Tuukka Rantanen     : 0-10     (0-0)
Bookmark and Share

7 comments to Warhammer 40K Major tournament #2 tulospalvelu

  • avatar Navdi

    Kiitokset hienosta turnauksesta myös omasta, tiimin Mygamestore Hammerheads ja yhteistyökumppanin Mygamestore.fi Pelikaupat puolesta. Keep up the good work!

  • avatar Juha

    Onnea voittajalle, ja pääasiahan oli että örkit voitti! Näytti todella hyvältä tuo turnaus, harmi että oma aika menee toisen projektin kanssa, mutta ensikerralla sitten.

  • avatar kalle

    No, vaikket Juha projektisi takia päässyt paikalle, niin ainakin se projekti oli…

  • avatar kalle

    Lisää, ja parempia kuvia, ynnä pelirapsaa on Frentzyn blogissa : http://warheadfrenzy.blogspot.com/2011/10/hammerheads-en-route.html

  • avatar Juha

    Ihan mahdottomasti alkoi kiinnostaa, mikä oli paras paska kodexi ;-) ??? Hyvä palkintokategoria muuten!

  • avatar kalle

    Chaos Space Marine -pelaajat ainakin aina isoon ääneen valittaa, ettei sillä niiden dexillä voi pärjätä. Otin kyllä grey knighteilla pataan CSM:ltä, mutta taidan mennä siihen paska pelaaja -kategoriaan, jota ei nyt tällä kertaa palkittu…

  • avatar kalle

    Ja sen seurauksena Mika pomppasi Rankings HQ:ssa 64 pykälää ylöspäin, sijalle 56, itse nousin vain 37 pykälää sijalle 60. Nyt pitäisi käydä kolmannessakin 40K turnauksessa niin sijoitus nousisi ihan käsittämättömäksi.

    Muuten näyttäisi turnauksen osallistujaluettelo löytyvän rankings HQ:n sijoilta 1-30… Oskari on kerhon kuningas sijalla 32 (mut se onkin pelannu 4 turnausta).

You must be logged in to post a comment.