Kirjaudu portaaliin.

Poikkeusjärjestelyt

Kerhohuone

Kerhohuone on avoinna seuraavasti:
MA: 17.30 ->
KE, TO: 17.00 ->
LA, SU: 12.00 ->

Isäntä on avaamassa ovia yleensä n. 2 tuntia aloitusajasta, ota tämä huomioon kun saavut paikalle. Pelata voi pidempäänkin. Soita isännälle että pääset alaovesta sisään. Kerhohuoneen isäntien yhteystiedot

Kategoriat (Jutut)

Juttuarkisto

Fantasia- ja Scifi-pelit

Fabaturnauksen 3-4.3.2012 tulosseuranta

Turnauksen mahtava palkintosetti ( Imperial Roman setti on Pelikaupan Sponssia ) :

Ekan päivän tilannekuvia :

Markon Ogre/Asterix -armeijalle on taivas putoamassa niskaan, 60 flagellanttia ja steam tankki grindaamassa

Erittäin komeat Ogret ja Haikkarit vastakkain

Komeimpia armeijoita :

Markuksen Vampit

 

Matin Petoja

Hermannin Dark Elffit

Markon Haikkarit

 

Markon Ogret / Asterixit

Ensimmäinen peli :

1.:(13)    Veeti Laine – Ville Mannonen     : 10-0     (0-0)
2.:( 6)    Alpi Jokinen – Eemeli Ahvenniemi     : 10-0     (0-0)
3.:( 9)    Kalle Mannonen – Paavo Järvenpää     : 10-0     (0-0)
4.:( 4)    Markus Paananen – Matti Honkanen     : 10-0     (0-0)
5.:( 2)    Mika Baljaskin – Mikko Marttila     : 8-2     (0-0)
6.:(15)    Joonas Neva – Esko Lång     : 8-2     (0-0)
7.:(14)    Juha Tuominen – Juha Sydänmaa     : 5-5     (0-0)
8.:(16)    Aki Järvinen – Antti Häkli     : 5-5     (0-0)
9.:( 1)    Ville Valkama – Ville Rantanen     : 2-8     (0-0)
10.:( 3)    Petteri Ihalainen – Herman Mäenalanen     : 2-8     (0-0)
11.:( 7)    Julius Castren – Juuso Lähdekorpi     : 2-8     (0-0)
12.:( 5)    Santeri Kuisma – Mikko Kivistö     : 0-10     (0-0)
13.:(10)    Markus Paananen 1 – Markus Paananen 1     : 0-0     (0-0)
14.:(11)    Marko Sysipuro – Marko Haatio     : 0-10     (0-0)
15.:( 8)    Sami Avonen – Sakari Tanskanen     : 0-10     (0-0)
16.:(12)    Olli-Pekka Värri – Olli Kanninen     : 0-10     (0-0)

Toka kiekka :

1.:(13)    Aki Järvinen – Teemu Kantola     : 16-4     (0-0)
2.:( 6)    Mika Baljaskin – Vara Pelaaja     : 12-0     (0-0)
3.:( 9)    Joonas Neva – Herman Mäenalanen     : 10-10     (0-0)
4.:( 4)    Juha Tuominen – Antti Häkli     : 12-8     (0-0)
5.:( 2)    Sakari Tanskanen – Olli Kanninen     : 6-14     (0-0)
6.:(15)    Markus Paananen – Mikko Kivistö     : 6-14     (0-0)
7.:(14)    Eemeli Ahvenniemi – Santeri Kuisma     : 15-5     (0-0)
8.:(16)    Julius Castren – Juha Sydänmaa     : 12-8     (0-0)
9.:( 1)    Marko Sysipuro – Paavo Järvenpää     : 13-7     (0-0)
10.:( 3)    Alpi Jokinen – Veeti Laine     : 3-17     (0-0)
11.:( 7)    Juuso Lähdekorpi – Ville Rantanen     : 3-17     (0-0)
12.:( 5)    Kalle Mannonen – Marko Haatio     : 0-20     (0-0)
13.:(10)    Petteri Ihalainen – Mikko Marttila     : 7-13     (0-0)
14.:(11)    Matti Honkanen – Olli-Pekka Värri     : 8-12     (0-0)
15.:( 8)    Sami Avonen – Ville Mannonen     : 7-13     (0-0)
16.:(12)    Ville Valkama – Esko Lång     : 0-20     (0-0)

Kolmas kierros

1.:(13)    Olli Kanninen – Esko Lång     : 20-0     (0-0)
2.:( 6)    Aki Järvinen – Mika Baljaskin     : 15-5     (0-0)
3.:( 9)    Veeti Laine – Marko Haatio     : 6-14     (0-0)
4.:( 4)    Markus Paananen – Mikko Marttila     : 15-5     (0-0)
5.:( 2)    Julius Castren – Eemeli Ahvenniemi     : 17-3     (0-0)
6.:(15)    Juuso Lähdekorpi – Olli-Pekka Värri     : 20-0     (0-0)
7.:(14)    Sakari Tanskanen – Herman Mäenalanen     : 15-5     (0-0)
8.:(16)    Kalle Mannonen – Marko Sysipuro     : 20-0     (0-0)
9.:( 1)    Mikko Kivistö – Ville Rantanen     : 5-15     (0-0)
10.:( 3)    Sami Avonen – Paavo Järvenpää     : 20-0     (0-0)
11.:( 7)    Juha Tuominen – Joonas Neva     : 9-11     (0-0)
12.:( 5)    Matti Honkanen – Petteri Ihalainen     : 17-3     (0-0)
13.:(10)    Alpi Jokinen – Antti Häkli     : 10-10     (0-0)
14.:(11)    Ville Mannonen – Juha Sydänmaa     : 7-13     (0-0)
15.:( 8)    Santeri Kuisma – Teemu Kantola     : 8-12     (0-0)
16.:(12)    Ville Valkama – Vara Pelaaja     : 6-14     (0-0)

Tilanne ekapäivän jälkeen, ilman maalaus tms pisteitä

Name                      Points    Army    Total    Difference
1. Olli Kanninen          44     0     44        0
Dwarfs
2. Marko Haatio           44     0     44        0
High Elves
3. Ville Rantanen         40     0     40        0
Skaven
4. Aki Järvinen           36     0     36        0
Empire
5. Veeti Laine            33     0     33        0
Ogre
6. Markus Paananen        31     0     31        0
Vamppyyrit
7. Julius Castren         31     0     31        0
Dark Elves
8. Juuso Lähdekorpi       31     0     31        0
Ogre
9. Sakari Tanskanen       31     0     31        0
Warriors of Chaos
10. Kalle Mannonen         30     0     30        0
Empire
11. Joonas Neva            29     0     29        0
Vampire Counts
12. Mikko Kivistö          29     0     29        0
Dwarfs
13. Sami Avonen            27     0     27        0
Skaven
14. Juha Tuominen          26     0     26        0
Warriors of Chaos
15. Juha Sydänmaa          26     0     26        0
Lizardmen
16. Mika Baljaskin         25     0     25        0
Vampire Counts
17. Matti Honkanen         25     0     25        0
Beastmen
18. Herman Mäenalanen      23     0     23        0
Dark Elves
19. Alpi Jokinen           23     0     23        0
Dwarfs
20. Antti Häkli            23     0     23        0
Wood Elves
21. Esko Lång              22     0     22        0
Orcs & Goblins
22. Mikko Marttila         20     0     20        0
Orcs & Goblins
23. Ville Mannonen         20     0     20        0
Orcs & Goblins
24. Eemeli Ahvenniemi      18     0     18        0
Beastmen
25. Teemu Kantola          16     0     16        0
Dark Elves
26. Vara Pelaaja           14     0     14        0

27. Marko Sysipuro         13     0     13        0
Ogre
28. Santeri Kuisma         13     0     13        0
Empire
29. Petteri Ihalainen      12     0     12        0
Wood Elves
30. Olli-Pekka Värri       12     0     12        0
Daemons
31. Ville Valkama          8     0     8        0
Empire
32. Paavo Järvenpää        7     0     7        0
Warriors of Chaos
33. Markus Paananen 1      0     0     0        0
Vampire Counts

Neljännen kierroksen paritukset, suluissa on pöydän numero :

1.:( 5)    Marko Haatio – Olli Kanninen     : 0-0     (0-0)
2.:( 4)    Aki Järvinen – Ville Rantanen     : 0-0     (0-0)
3.:( 7)    Markus Paananen – Veeti Laine     : 0-0     (0-0)
4.:( 6)    Julius Castren – Joonas Neva     : 0-0     (0-0)
5.:(13)    Sakari Tanskanen – Kalle Mannonen     : 0-0     (0-0)
6.:(12)    Mikko Kivistö – Juuso Lähdekorpi     : 0-0     (0-0)
7.:( 9)    Sami Avonen – Juha Sydänmaa     : 0-0     (0-0)
8.:( 1)    Juha Tuominen – Matti Honkanen     : 0-0     (0-0)
9.:(16)    Mika Baljaskin – Antti Häkli     : 0-0     (0-0)
10.:( 8)    Alpi Jokinen – Herman Mäenalanen     : 0-0     (0-0)
11.:(10)    Esko Lång – Teemu Kantola     : 0-0     (0-0)
12.:(11)    Eemeli Ahvenniemi – Ville Mannonen     : 0-0     (0-0)
13.:( 3)    Marko Sysipuro – Olli-Pekka Värri     : 0-0     (0-0)
14.:(15)    Santeri Kuisma – Mikko Marttila     : 0-0     (0-0)
15.:( 2)    Ville Valkama – Petteri Ihalainen     : 0-0     (0-0)
16.:(14)    Paavo Järvenpää – Vara Pelaaja     : 0-0     (0-0)

Aletaan heittämään noppaa sitä mukaa, kuin porukka tulee paikalle. Jos ei löydy varapelaajaa, Paavolta jää neljäs peli väliin.

Neloskierroksen tulokset ja tilanne ennen vikaa kierrosta :

1.:( 6)    Marko Haatio – Olli Kanninen     : 12-8     (0-0)
2.:( 9)    Markus Paananen – Veeti Laine     : 17-3     (0-0)
3.:( 1)    Juha Tuominen – Matti Honkanen     : 20-0     (0-0)
4.:(13)    Aki Järvinen – Ville Rantanen     : 6-14     (0-0)
6.:( 5)    Julius Castren – Joonas Neva     : 8-12     (0-0)
7.:( 4)    Sami Avonen – Juha Sydänmaa     : 10-10     (0-0)
8.:(10)    Sakari Tanskanen – Kalle Mannonen     : 10-10     (0-0)
9.:(16)    Mika Baljaskin – Antti Häkli     : 11-9     (0-0)
10.:(12)    Mikko Kivistö – Teemu Kantola     : 7-13     (0-0)
11.:( 7)    Alpi Jokinen – Herman Mäenalanen     : 10-10     (0-0)
13.:(11)    Marko Sysipuro – Olli-Pekka Värri     : 5-15     (0-0)
14.:(15)    Santeri Kuisma – Mikko Marttila     : 10-10     (0-0)
15.:( 2)    Paavo Järvenpää – Juuso Lähdekorpi     : 9-11     (0-0)
16.:( 8)    Ville Valkama – Petteri Ihalainen     : 4-16     (0-0)
17.:    Eemeli Ahvenniemi – Ville Mannonen     : 0-20     (0-0)

Tilanne ennen vikaa peliä, mukana maalauspisteet :

Name                      Points    Army    Total    Difference
1. Marko Haatio           56     10     66        0
High Elves
2. Ville Rantanen         54     8     62        0
Skaven
3. Olli Kanninen          52     7     59        0
Dwarfs
4. Markus Paananen        48     9     57        0
Vampire Counts
5. Juha Tuominen          46     9     55        0
Warriors of Chaos
6. Aki Järvinen           42     10     52        0
Empire
7. Kalle Mannonen         40     9     49        0
Empire
8. Juuso Lähdekorpi       42     6     48        0
Ogre
9. Joonas Neva            41     5     46        0
Vampire Counts
10. Veeti Laine            36     10     46        0
Ogre
11. Herman Mäenalanen      35     10     45        0
Dark Elves
12. Sakari Tanskanen       41     4     45        0
Warriors of Chaos
13. Ville Mannonen         40     5     45        0
Orcs & Goblins
14. Julius Castren         39     6     45        0
Dark Elves
15. Sami Avonen            37     8     45        0
Skaven
16. Juha Sydänmaa          36     8     44        0
Lizardmen
17. Mika Baljaskin         36     8     44        0
Vampire Counts
18. Mikko Kivistö          36     6     42        0
Dwarfs
19. Alpi Jokinen           33     3     36        0
Dwarfs
20. Mikko Marttila         30     6     36        0
Orcs & Goblins
21. Olli-Pekka Värri       27     6     33        0
Daemons
22. Teemu Kantola          29     4     33        0
Dark Elves
23. Petteri Ihalainen      26     7     33        0
Wood Elves
24. Matti Honkanen         25     8     33        0
Beastmen
25. Antti Häkli            32     0     32        0
Wood Elves
26. Esko Lång              22     8     30        0
Orcs & Goblins
27. Marko Sysipuro         18     9     27        0
Ogre
28. Santeri Kuisma         23     1     24        0
Empire
29. Paavo Järvenpää        16     6     22        0
Warriors of Chaos
30. Eemeli Ahvenniemi      18     3     21        0
Beastmen
31. Ville Valkama          12     9     21        0
Empire

Vitoskierroksen pelit

1.:( 6)    Marko Haatio – Ville Rantanen     : 9-11     (0-0)
2.:( 9)    Herman Mäenalanen – Juha Sydänmaa     : 20-0     (0-0)
3.:( 1)    Juha Tuominen – Juuso Lähdekorpi     : 8-12     (0-0)
4.:(13)    Veeti Laine – Mikko Kivistö     : 16-4     (0-0)
5.:(14)    Markus Paananen – Olli Kanninen     : 0-20     (0-0)
6.:( 5)    Sakari Tanskanen – Ville Mannonen     : 8-12     (0-0)
7.:( 4)    Antti Häkli – Teemu Kantola     : 20-0     (0-0)
8.:(10)    Matti Honkanen – Santeri Kuisma     : 19-1     (0-0)
9.:(16)    Olli-Pekka Värri – Petteri Ihalainen     : 19-1     (0-0)
10.:(12)    Sami Avonen – Mika Baljaskin     : 5-15     (0-0)
11.:( 7)    Julius Castren – Kalle Mannonen     : 5-15     (0-0)
12.:( 3)    Joonas Neva – Aki Järvinen     : 1-19     (0-0)
13.:(11)    Alpi Jokinen – Mikko Marttila     : 6-14     (0-0)
14.:(15)    Eemeli Ahvenniemi – Marko Sysipuro     : 12-8     (0-0)
15.:( 2)    Ville Valkama – Paavo Järvenpää     : 12-8     (0-0)

Lopputulokset :

Name                      Points    Army    Total    Difference
1. Olli Kanninen          72     7     79        0
Dwarfs
2. Marko Haatio           65     10     75        0
High Elves
3. Ville Rantanen         65     8     73        0
Skaven
4. Aki Järvinen           61     10     71        0
Empire
5. Herman Mäenalanen      55     10     65        0
Dark Elves
6. Kalle Mannonen         55     9     64        0
Empire
7. Juha Tuominen          54     9     63        0
Warriors of Chaos
8. Veeti Laine            52     10     62        0
Ogre
9. Juuso Lähdekorpi       54     6     60        0
Ogre
10. Mika Baljaskin         51     8     59        0
Vampire Counts
11. Markus Paananen        48     9     57        0
Vampire Counts
12. Ville Mannonen         52     5     57        0
Orcs & Goblins
13. Sakari Tanskanen       49     4     53        0
Warriors of Chaos
14. Olli-Pekka Värri       46     6     52        0
Daemons
15. Matti Honkanen         44     8     52        0
Beastmen
16. Antti Häkli            52     0     52        0
Wood Elves
17. Julius Castren         44     6     50        0
Dark Elves
18. Sami Avonen            42     8     50        0
Skaven
19. Mikko Marttila         44     6     50        0
Orcs & Goblins
20. Joonas Neva            42     5     47        0
Vampire Counts
21. Mikko Kivistö          40     6     46        0
Dwarfs
22. Juha Sydänmaa          36     8     44        0
Lizardmen
23. Alpi Jokinen           39     3     42        0
Dwarfs
24. Marko Sysipuro         26     9     35        0
Ogre
25. Petteri Ihalainen      27     7     34        0
Wood Elves
26. Ville Valkama          24     9     33        0
Empire
27. Teemu Kantola          29     4     33        0
Dark Elves
28. Eemeli Ahvenniemi      30     3     33        0
Beastmen
29. Esko Lång              22     8     30        0
Orcs & Goblins
30. Paavo Järvenpää        24     6     30        0
Warriors of Chaos
31. Santeri Kuisma         24     1     25        0
Empire
32. Vara Pelaaja           14     0     14        0

Bookmark and Share

3 comments to Fabaturnauksen 3-4.3.2012 tulosseuranta

  • avatar Mika

    Komeet asterixit! Harmi kun on liikaa ohjelmaa tälle viikonlopulle ettei pääse katsoon pelejä.

  • avatar kalle

    Ja parhaan armeijan palkinto meni tällä kertaa selkeästi Marko Sysipuron mainioille Asterix -ogreille.

  • avatar Sami K.

    Jaa, minä kun ajattelin, että Asterix-ogrearmeija on siis taikajuomistaan hurjistunut gallialaiskylä, mutta mitäs roomalaiset siellä mukana tekevät? Onko Caesarista tullut gallialaiskylän vasalli?

You must be logged in to post a comment.